Haber

Kolombiya Devlet Başkanı Petro, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ile görüştü

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Brezilya’nın ev sahipliğinde düzenlenen Güney Amerika Uluslar Birliği (UNASUR) Zirvesi’nin ardından Brezilya Devlet Lideri Luiz Inacio Lula da Silva ile bir araya geldi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre Petro ve Lula da Silva, başkent Brasilia’daki Alvorada Sarayı’nda bir araya geldi.

İki lider, Amazon bölgesine ulaşan ülkeler arasında Kolombiya’da bir konferans düzenleme konusunda anlaştı.

Petro, Kolombiyalı antropolog Martin Von Hildebrand’ın Amazon İşbirliği Antlaşması Örgütü (OTCA) Genel Sekreterliği’ne adaylığı için Brezilya’dan destek istedi.

“İkimiz de çok büyük zorluklarla karşı karşıyayız”

Petro, Lula da Silva ile görüşmesinden fotoğrafları Twitter hesabından paylaşarak, iklim krizi ve Amazon anlaşmasının teşvikini ele aldıklarını belirtti.

Gustavo Petro, “Arkadaşım Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ile görüşmem sona erdi. İkimiz de çok büyük zorluklarla karşı karşıyayız. İnsanlığın yaşamı için Güney Amerika’da birliği sağlamaya çalışıyoruz. Bugünün tarihi bizi bir araya getiriyor ve inşa ediyor. Brezilya ve Kolombiya arasındaki ittifak… öyle.” terimleri kullandı.

Görüşmeye liderler arasında Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva, Dışişleri Bakan Yardımcısı Elizabeth Taylor ve Kolombiya’nın Brasilia Büyükelçisi Guillermo Rivera da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu